متولیان نظام سلامت خدمات داروسازان را نباید دست کم بگیرند

رهبر مژدهی آذر رئیس انجمن داروسازان ایران در نشست خبری مراسم گرامیداشت روز داروساز که شب گذشته در مرکز همایشهای بین المللی رازی برگزار شد بیان داشت : بزرگترین حرف ما عزت و شرف داروسازان کشور است که متاسفانه مورد غفلت و فراموشی مسئولین قرار گرفته و موجب شده داروسازان مهاجرت کرده و بزرگترین فرار مغزها را در این جامعه شاهد باشیم.

وی با تاکید بر اینکه از مقام وزارت و مردم استدعا دارم که خدمات داروسازان را دست کم نگیرند؛ افزود: دارو کالای مخصوصی است که نیاز به نگهداری ، ارائه و  مدیریت خاص دارد و اگر در یکی از این موارد مشکلی ایجاد شود، اثرات خود را از دست داده یا برای بیمار خطراتی را به همراه خواهد داشت .
وی با بیان اینکه کمترین شکایات در حوزه پزشکی مربوط به داروسازان است ادامه داد :همکاران ما به هر ناملایماتی تن داده اند و چون با مردم سروکار دارند ،این ناملایمات را تحمل کرده و وظایف خود را بخوبی انجام می دهند .
مژدهی آذر با اشاره به اینکه جامعه داروسازی در زمان جنگ تحمیلی داروهای مورد نیاز رزمندگان را فراهم  آورده و در دوران سازندگی نیز ۹۶ درصد نیاز دارویی کشور را فراهم کردند اظهار داشت: با توجه به این خدمات و پیشرفت هایی که در عرصه دارویی کشور حاصل شده ، داروسازان مورد کم لطفی متولیان نظام سلامت قرار گرفتند و متاسفانه نه مردم و نه مسئولین به ارزش و اهمیت داروسازان  اگاهی ندارندکه این مهم موجب اعتراض داروسازان قرار گرفته است .
 نادیده گرفتن خدمات داروسازان در کتاب ارزش گذاری نسبی
رئیس انجمن داروسازان ایران با بیان اینکه کتاب ارزش نسبی خدمات تقلیدی از کتاب کالیفرنیا است؛ اذعان داشت : خدمات داروسازان در کتاب ارزش نسبی خدمات  دیده نشده و این در حالی است که در کتاب کالیفرنیا صفحات متعددی در مورد خدمات داروسازان ارزش گذاری شده است.
وی اضافه کرد : با تلاش فراوان توانستیم در این خصوص توجه مسئولین را جلب کرده و خدمات داروسازان در کتاب ارزش نسبی لحاظ شود هر چند که ارزش بسیار نازلی را برای خدمات این قشر در نظرگرفته اند.
وی با بیان اینکه طبق آمارها ۹۵ درصد داروسازان شاغل در داروخانه ها وظایف خود را به درستی انجام می دهند؛ خاطرنشان کرد : اگر ۵ تا ۶ درصد همکاران وظایف خود را  به درستی انجام نمی هند نباید کل جامعه داروسازان را زیر سوال برد و خدمات آنان را نادیده گرفت  در حالی که ۹۵ درصد داروسازان به بیماران در مورد نحوه مصرف دارو، عوارض آن، تداخل دارویی و سایر موارد توضیحات لازم را ارائه می دهند.
لحاظ کردن علوم پیشرفته درآموزشهای  دانشکده های داروسازی
وی با اعلام اینکه در بازار مصرف با داروهای های تک مواجه هستیم که نیاز به تکنولوژی و دانش بالایی دارند ؛ گفت : دانشکده ها باید خود را با علوم روز هماهنگ کنند و هر روز آن ها را در آموزش دانشجویان اعمال کنند.
وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد دانشجویان جذب حوزه خدمات دارویی می شوند ادامه داد : باید کار داروخانه ها در کمیته ای بررسی و در جهت ارتقای خدمات دارویی نیز وزارت بهداشت پروتکلی را تهیه کند تا از آموخته داروسازان نهایت بهره برداری را داشته باشیم .
 مالیات داروسازان ناعادلانه است
مژدهی آذر با اشاره به اینکه تمام . تمام گزارشات شرکت های دارویی در حوزه های مالیاتی اشکال دارد و روی همان اشکالات برای آن ها مالیات تعیین می شود؛ ابراز داشت : داروسازان اشتیاق فراوان به پرداخت مالیات دارند اما دارایی غیر عادلانه مالیات می گیرد ؛مگر ما تورم، تحریم و کاهش قدرت خرید مردم را نداشتیم که این مهم موجب ناراحتی عموم داروسازان شده است.
 رئیس انجمن داروسازان ا یران تاکید کرد: همین جا هشدار می دهم با ادامه روند اخذ مالیات از داروسازان؛ افراد متقلب داروخانه ها را در دست گرفته و موجب ترک افراد سالم در این حرفه خواهند شد .
به گفته وی با آنکه سیستم دولتی مصوبات خوبی را پیش بینی کرده اما به آنها  توجهی نشده و خوب اجرایی نمی شوند.
مژدهی آذر با اظهار تاسف از اینکه مالیات از سال ۹۱ به صورت خزنده ایجاد و امسال به اوج خود رسیده است ؛ بیان داشت : در صورت ادامه این مهم همکاران دست از کار خواهند کشید چرا که مشتری نخواهنداشت و اگر داروخانه ها تعطیل نکردند، در حال تامین هزینه ها هستند و در صورت عدم تامین هزینه ها به ورشکستگی کشیده می شوند .
مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!